foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Kto je prítomný?

Práve tu je 227 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Interreg

Názov mikroprojektu:    Zámok a vidiecka chata – nový priestor pre kultúru na poľsko-slovenskom pohraničí
                                  Zamek i wiejska chata - nowa przestrzeń dla kultury na polsko-słowackim pograniczu

Číslo mikroprojektu:      INT/ET/TAT/1/III/B/0200
Typ mikroprojektu:         spoločný
Partneri projektu:
Vedúci partner projektu: Gmina i Miasto Dobczyce /www.dobczyce.pl/
Partneri projektu:           Obec Hladovka /www.hladovka.orava.sk/

Hodnota projektu:
Celkové oprávnené náklady projektu            102 247,44 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 85 %      86 910,32 EUR
Štátny rozpočet                                            6 525,45 EUR
Vlastné zdroje                                               8 811,67 EUR

Hodnota projektu za partnera Obec Hladovka:
Celkové oprávnené náklady projektu              28 261,71 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 85 %       24 022,45 EUR
Štátny rozpočet    10 %                                  2 826,17 EUR
Vlastné zdroje        5 %                                  1 413,09 EUR

Opis projektu
V rámci projektu bude zrekonštruovaná a sprístupnená časť ruín Zámku w Dobczycach, vznikne Regionálna miestnosť v Hladovke, a im podobné objekty na trase Dobczyce - Hladovka bude propagovať vydaná publikácia. Reštaurátorské práce realizované na zámku v Dobczycach prispejú nielen k rekonštrukcii ďalšej časti kultúrnej pamiatky, ale taktiež umožnia vytvoriť nový priestor pre výstavy (trvalé a dočasné), koncerty, prednášky a iné podujatia zvyšujúce kultúrne povedomie oblasti realizácie projektu. Navyše rekonštrukcia mostu umožní využívať poschodie zámku aj pre osoby s telesným postihnutím.
Vďaka vzniku Regionálnej miestnosti v Hladovke sa vytvorí nové miesto pre uchovávanie a vystavovanie predmetov, nábytku, krojov, ktoré predstavujú lokálnu kultúrnu identitu obyvateľov, bude to taktiež priestor na realizáciou regionálnych dielní: remeselníckych a hudobných, tematických stretnutí, stretnutí s ľudovými umelcami atď.
Projekt predpokladá odovzdanie vedomostí, zručností a spopularizovanie a zachovanie vybraných prvkov nemateriálneho kultúrneho dedičstva pohraničia – formou stretnutí propagujúcich zvyky, vyobrazením javov regionálnej kultúry, tvorivých dielní, aktívnych zábav atď. Tieto činnosti posilní publikácia vydaná v rámci mikroprojektu, v ktorej budú predstavené zámky, skanzeny, regionálne miestnosti na území pohraničia– od Dobczyc po Hladovku, a tiež propagácia projektu.

Vytvorením nového priestoru pre záchranu kultúrnych pamiatok, organizáciou kultúrnych podujatí rôznej formy a tematiky, vytváraním starostlivosti obyvateľov o kultúrne dedičstvo, ktoré vytvára ich identitu a propagovaním jeho prvkov a podporou ochrany historických pamiatok – zvyšujeme povedomie o poľsko-slovenskom pohraničí u turistov. Pre nich bude ešte atraktívnejšie, pre nás zostane dôvodom na hrdosť a ďalší rozvoj.

Cezhraničné výsledky projektu budú trvalé: umožnia vytvoriť dva nové priestory venované kultúre, odvolávajú sa na znalosti, skúsenosti a zručnosti obyvateľov (stretnutia), budú pomáhať rozvoju turistiky na území (publikácie, objekty), zachovávajú na dlhé roky časť historických objektov pohraničia (zámok).

Obdobie realizácie:            04/2020 – 12/2021

Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu je vytvorenie podmienok na ochranu a rozvoj materiálnych a nemateriálnych prvkov kultúrneho dedičstva pohraničia na území obcí Dobczyce (Poľsko) a Hladovka (Slovensko) a realizácia kultúrnych podujatí, a tiež ich propagácia medzi obyvateľmi oblasti realizácie mikroprojektu a turistami navštevujúcimi poľsko-slovenské pohraničie.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 - 2020

 

Na cyklotrase v úseku Trstená – Hladovka - Suchá Hora boli osadené cyklotabule v rámci projektu „Na bicykli za kultúrnym a prírodným dedičstvom pohraničného regiónu“, č. PLSK.01.01.00-SK-0020/16 v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V- A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
Nadšenci cyklistiky určite ocenia nové cyklotabule na úseku Trstená – Hladovka - Suchá Hora, kde sú zároveň vyznačené kultúrne pamätihodnosti, kultúrne a historické inštitúcie a prírodné dedičstvo, ktoré sa nachádza na trase Dolný Kubín – Trstená – Suchá Hora – Czarny Dunajec – Zakopane. Na cyklotabuliach je taktiež umiestnený QR kód, prostredníctvom ktorého sa užívatelia cyklotrasy dozvedia aktuálne odchody a príchody vlakov. Na spomínanom úseku je celkovo osadených 11 cyklotabúľ, z toho v obci Hladovka 2 cyklotabule.
Spracované cyklotabule slúžili ako podklady k vydaniu cyklomáp vo formáte A2 s názvom „Na bicykli za kultúrnym a prírodným dedičstvom pohraničného regiónu“, ktoré obsahujú podrobnejšie popisy najvýznamnejších pamätihodností a prírodného dedičstva. Cyklomapy sú dostupné na Obecnom úrade v Hladovke.
Veríme, že doplnením cyklotabúľ na tejto medzinárodnej cyklotrase zvýšime atraktivitu a záujem cyklistov, a tým sa stane ešte viac atraktívnejšia a lákavejšia pre slovenských, ale i zahraničných turistov.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom Slovenskej republiky v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 - 2020

Mesto Dolný Kubín, ako vedúci partner projektu organizuje Infotour po Dolnom Kubíne, na ktorý Vás srdečne pozýva. Viac informácií nájdete v prílohe.

Gmina Czarny Dunajec Vás pozýva na túru, ktorú organizuje v rámci projektu s názvom Na bicykli po kultúrnom a prírodnom dedičstve pohraničia spolufinancovaného Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
Túra sa uskutoční dňa 18. 6. 2018 a medzi jej hlavné ciele patrí:
1) Podpora kultúrneho a prírodného dedičstva cezhraničného regiónu.
2) Popularizácia cykloturistiky ako aktívnej formy trávenia voľného času a propagovanie Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier.
3) Oboznámenie účastníkov s cyklistickými trasami a kultúrnymi aj krajinnými hodnotami obce Czarny Dunajec

Viac podrobnosti v jednotlivých prílohách: Príloha 1., Príloha 2., Príloha 3., Príloha 4., Príloha 5.

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2023): 1 069

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

  Mobilná aplikácia Moja obec  

iCagenda - Calendar

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Copyright © 2023 Obec Hladovka Rights Reserved.