foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Kto je prítomný?

Práve tu je 297 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Jeden duch na oboch stranách hranice

Nadväzuje na projekt "Jeden duch na oboch stranách hranice - spoločné zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry", ktorý realizuje gmina Raciechowice troma slovenskými partnermi: obec Hladovka, Vitanová, Čimhová. Od mája trvajú rekonštrukčné práce prebiehajú na dvanástich historických kaplnkách, ktoré sa nachádzajú v oblasti projektu. V našej gmine tento mesiac začala rekonštrukcia a obnovu kaplnky Bojańczycach (naproti parkoviska), v Kawcu domčekovej kaplnke v Horných Poznachowicach.
Doplnkom investičných aktivít sú stretnutia venované témam, ktoré zdôrazňujú pripútanosť obyvateľov k ich kresťanským tradíciám. V oblasti našich investičných prác boli zamerané naše stretnutia venujúce sa na tému kresťanskej kultúry našich obyvateľov. V našej gmine 17. septembra tohto roku oslavovali "Letné vďaky Bohu za zber" dediny: Czasław, Kwapinka, Komorniki, Mierzen, Raciechowice, Krzesławice, Dabie, Gruszow, Zeroslawice, Poznachowice Horne, rovnako ako obec Vitanová (Slovensko), pripravili dožinkové vence, ktorými poďakovali za tohtoročnú úrodu. Regionálny repertoár predstavili tímy z Poľska a Slovenska. Akciu sprevádzali spomienky na zdôraznenie významu obradov dožiniek v improvizovaní ako aj rovnako symbolike chleba na oboch stranách hranice. Stretnutie viedli členovia regionálneho tímu Raciechowice pôsobiaci v rámci združenia "Raciechowice 2005".

Obec Hladovka zreštaurovala Kamenný stĺp so sochou sv. Floriána, ktorý predstavuje významné kultúrne dedičstvo obce Hladovka v rámci projektu „Jeden duch po oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry“, č. INT/ET/TAT/1/I/B/0046.
Kamenná kaplnka stĺpového typu so sochou sv. Floriána pochádza približne z roku 1760 alebo začiatku 19. storočia a nachádza sa v centre Hladovky, na mieste kde v minulosti stál drevený kostol sv. Martina. Socha bola postavená ako svedectvo hlbokej viery, za účelom ochrany majetku a obyvateľov pred požiarmi, ktoré Hladovku sužovali v predchádzajúcich rokoch a taktiež pred povodňami. Socha je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce Hladovka, na ktorom sa v poslednej dobe podpísala degradácia kamennej hmoty a z tohto dôvodu ju bolo nevyhnutné zreštaurovať. Cieľom reštaurátorských prác bolo prinavrátenie estetických hodnôt tejto historickej pamiatke a zároveň celkovo pamiatku technicky zreštaurovať a zachovať ju pre ďalšie generácie. Reštaurátorské práce prebiehali v období od mája 2017 do júla 2017.

„Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.“

V rámci mikroprojektu pod názvom Jeden duch na oboch stranách hranice - spoločné zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry" s názvom úlohy S koledou  od kaplnky po kaplnku sa v rámci cezhraničnej spolupráce na slávnostnom otvorení stretli v sobotu 28. januára obyvatelia a zástupcovia obci Raciechowice, Hladovka, Vitanová a Čimhová. Viac podrobnosti o stretnutí i projekte nájdete v prílohe.

Obec Hladovka zreštaurovala Kamenný kríž pri hlavnej ceste s postavou Ježiša Krista a vyobrazením Sedembolestnej Panny Márie a Murovanú kaplnku domčekového typu s drevenou sochou sv. Jána Nepomuckého, ktoré predstavujú významné kultúrne dedičstvo obce Hladovka v rámci projektu „Jeden duch po oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry“, č. INT/ET/TAT/1/I/B/0046.
Kamenný kríž stojí pri hlavnej ceste do obce Vitanová v obci Hladovka. Bol postavený v roku 1885, o čom svedčí vyrytý dátum na tabuľke s nápisom. Kaplnka bola v posledných rokoch zrekonštruovaná, avšak posledné rekonštrukcie mali veľmi negatívny vplyv na jej estetiku. Do dnešného dňa sa nepodarilo dopátrať k archívnym materiálom hovoriacim o dátume vzniku alebo o pôvodnom vzhľade kaplnky a v nej stojacej sochy. Kamenný kríž a murovaná kaplnka sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce Hladovka, ktorých zachovaný stav je veľmi zlý a znehodnotený, a preto si vyžadovali zreštaurovanie.
Cieľom reštaurátorských prác bolo prinavrátenie estetických hodnôt týmto historickým pamiatkam spolu s príslušenstvom a zároveň celkovo pamiatky technicky zreštaurovať a zachovať ich pre ďalšie generácie.
Reštaurátorské práce na obidvoch kultúrnych pamiatkach prebiehali v období od mája 2017 do júna 2017.

„Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.“

Jeden duch na oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou (85%) z prostriedkov Európskeho regionálneho rozvoja  a z prostriedkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Euroregiónu „Tatry“, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020

Čítať ďalej: Slávnostná inaugurácia cezhraničného projektu

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2023): 1 069

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

  Mobilná aplikácia Moja obec  

iCagenda - Calendar

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Copyright © 2023 Obec Hladovka Rights Reserved.