foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Novinky z farnosti

O tom čo sa udialo v posledných dňoch v našej farnosti sa dozviete zo stránok farnosti.

Zo školských lavíc

Aj život žiakov našej základnej a materskej škole je veľmi pestrý. Zúčastňujú sa rôznych aktivít, súťaží, z ktorých si priniesli slušné množstvo ocenení, pripravujú rôzne programy a vystúpenia.... a o tom všetkom sa dozviete z našich školských stránok.

Kto je prítomný?

Práve tu je 271 návštevníkov a žiadni členovia on-line

V sobotu 13. 2. 2010 o 17:00 hod. sa v sále kultúrneho domu v Hladovke konala ďalšia tvorivá dielňa v rámci projektu Krakowiaci a gorali. Tentokrát sa však stretli hlavne


ženy zo spoločenských organizácií z Hladovky, Vitanovej, Čimhovej a Kół Gospodyń Wiejskich (ženské spevokoly) z Raciechowic. Pripomenuli si zvyky a obrady týkajúce sa žien, rovnako aj piesní, popevkov, príhod pri tradičnom spoločnom páraní peria a pečení šišiek. Po úvodnom uvítaní hostí - žien z Poľska sa najskôr zaplnila kuchyňa, kde sa rozprúdila družná debata. Hlavnou náplňou bolo pečenie šišiek a knedli. Potom nasledovala ochutnávka jedla - guľáš s knedlíkom a potom prišli na rad šišky, ktoré napiekli hladovské ženy a koláče, rôzne zákusky, chlieb, jablká a hrušky, ktoré zase doniesli ženy z Raciechowicz. V družnom rozhovore, speve a rozprávaním rôznych príhod a zážitkov sa potom pokračovalo pri spoločnom páraní peria, ktorého sa už zúčastnili aj deti a mládež. Pridali sa harmonikári z Poľska i tí naši.
Páranie peria má v Hladovke už dlhodobú tradíciu a to dnešné páranie peria bolo už desiatým ročníkom, pri ktorom sa pravidelne stretávajú ženy a mládež z Hladovky. Jediným rozdielom bolo to, že doteraz túto akciu organizoval zväz žien a toho roku sa páranie peria konalo v rámci spoločného projektu s gminou Raciechowice z Poľska a to, že do párania sa zapojili aj ženy z Poľska.

Netrvalo dlho a perie bolo dopárané. Ako vždy, aj tento rok budú z peria pekné vankúše, ktoré budú odovzdané na dobročinné akcie. V minulých rokoch vankúše potešili deti v detských domovoch, či ľudí v hmotnej núdzi a nebude to inak ani tento rok. Prítomných tak hreje dobrý pocit, že opäť môžu niekomu aspoň trošku pomôcť.

Upratovanie naozaj netrvalo dlho, pretože všetci sa už tešili na nasledujúci program - maškarný. Stretli sa na ňom zhruba tri desiatky perfektných masiek - od jednotlivých masiek až po skupinové. To, že zábava bola vynikajúca, hádam netreba pripomínať. Masky vtiahli do tanca aj ostatných a tak o komické situácie nebola núdza. Po odmaskovaní a odmenení masiek, mimochodom, odmenená bola každá maska, detičky išli spať a nasledovala zábava. Nikto, kto prišiel neoľutoval a všetci sa už tešia na ďalšiu akciu.

Zástupcovia obce Vitanová všetkých pozvali na ďalšiu akciu, ktorá sa v rámci nášho spoločného projektu Krakowiaci a gorali, bude konať už o týždeň 20. 2. 2010. Bude to akcia s názvom Sviatok furmana v ktorom sa okrem kultúrneho programu predstavia chovatelia a milovníci koní, lesníci, drevorubači a hasiči. Čakajú ich rôzne súťaže a samozrejme dobrá zábava.


Projekt  je  spolufinancovaný  Európskou  úniou  z   Európskeho  fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2022): 1 066

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

iCagenda - Calendar


Copyright © 2022 Obec Hladovka Rights Reserved.