foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Foto-video

Všetky fotografie a videozáznamy týkajúce sa obce Hladovka nájdete na nasledovných odkazoch.

 

Fotogaléria

Kto je prítomný?

Práve tu je 32 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Názov mikroprojektu:    Zámok a vidiecka chata – nový priestor pre kultúru na poľsko-slovenskom pohraničí
                                  Zamek i wiejska chata - nowa przestrzeń dla kultury na polsko-słowackim pograniczu

Číslo mikroprojektu:      INT/ET/TAT/1/III/B/0200
Typ mikroprojektu:         spoločný
Partneri projektu:
Vedúci partner projektu: Gmina i Miasto Dobczyce /www.dobczyce.pl/
Partneri projektu:           Obec Hladovka /www.hladovka.orava.sk/

Hodnota projektu:
Celkové oprávnené náklady projektu            102 247,44 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 85 %      86 910,32 EUR
Štátny rozpočet                                            6 525,45 EUR
Vlastné zdroje                                               8 811,67 EUR

Hodnota projektu za partnera Obec Hladovka:
Celkové oprávnené náklady projektu              28 261,71 EUR
Z toho:
Európsky fond regionálneho rozvoja 85 %       24 022,45 EUR
Štátny rozpočet    10 %                                  2 826,17 EUR
Vlastné zdroje        5 %                                  1 413,09 EUR

Opis projektu
V rámci projektu bude zrekonštruovaná a sprístupnená časť ruín Zámku w Dobczycach, vznikne Regionálna miestnosť v Hladovke, a im podobné objekty na trase Dobczyce - Hladovka bude propagovať vydaná publikácia. Reštaurátorské práce realizované na zámku v Dobczycach prispejú nielen k rekonštrukcii ďalšej časti kultúrnej pamiatky, ale taktiež umožnia vytvoriť nový priestor pre výstavy (trvalé a dočasné), koncerty, prednášky a iné podujatia zvyšujúce kultúrne povedomie oblasti realizácie projektu. Navyše rekonštrukcia mostu umožní využívať poschodie zámku aj pre osoby s telesným postihnutím.
Vďaka vzniku Regionálnej miestnosti v Hladovke sa vytvorí nové miesto pre uchovávanie a vystavovanie predmetov, nábytku, krojov, ktoré predstavujú lokálnu kultúrnu identitu obyvateľov, bude to taktiež priestor na realizáciou regionálnych dielní: remeselníckych a hudobných, tematických stretnutí, stretnutí s ľudovými umelcami atď.
Projekt predpokladá odovzdanie vedomostí, zručností a spopularizovanie a zachovanie vybraných prvkov nemateriálneho kultúrneho dedičstva pohraničia – formou stretnutí propagujúcich zvyky, vyobrazením javov regionálnej kultúry, tvorivých dielní, aktívnych zábav atď. Tieto činnosti posilní publikácia vydaná v rámci mikroprojektu, v ktorej budú predstavené zámky, skanzeny, regionálne miestnosti na území pohraničia– od Dobczyc po Hladovku, a tiež propagácia projektu.

Vytvorením nového priestoru pre záchranu kultúrnych pamiatok, organizáciou kultúrnych podujatí rôznej formy a tematiky, vytváraním starostlivosti obyvateľov o kultúrne dedičstvo, ktoré vytvára ich identitu a propagovaním jeho prvkov a podporou ochrany historických pamiatok – zvyšujeme povedomie o poľsko-slovenskom pohraničí u turistov. Pre nich bude ešte atraktívnejšie, pre nás zostane dôvodom na hrdosť a ďalší rozvoj.

Cezhraničné výsledky projektu budú trvalé: umožnia vytvoriť dva nové priestory venované kultúre, odvolávajú sa na znalosti, skúsenosti a zručnosti obyvateľov (stretnutia), budú pomáhať rozvoju turistiky na území (publikácie, objekty), zachovávajú na dlhé roky časť historických objektov pohraničia (zámok).

Obdobie realizácie:            04/2020 – 12/2021

Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu je vytvorenie podmienok na ochranu a rozvoj materiálnych a nemateriálnych prvkov kultúrneho dedičstva pohraničia na území obcí Dobczyce (Poľsko) a Hladovka (Slovensko) a realizácia kultúrnych podujatí, a tiež ich propagácia medzi obyvateľmi oblasti realizácie mikroprojektu a turistami navštevujúcimi poľsko-slovenské pohraničie.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 - 2020

 

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2024): 1 082

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

  Mobilná aplikácia Moja obec  

iCagenda - Calendar


Copyright © 2024 Obec Hladovka Rights Reserved.