foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Kto je prítomný?

Práve tu je 362 návštevníkov a žiadni členovia on-line

V nedeľu 15. 8. 2010 sa svätou omšou o 10:30 hod. začala v našej obci odpustová slávnosť Nanebovzatia Panny Márie. Svätú omšu celebroval vdp. dekan Michal Tondra a koncelebroval náš vdp. farár Jozef Golvoň a naši rodáci: vdp. Dušan Škrabek, vdp. Dušan Kubica a vdp. Dušan Šimaľa.

Sv. omše sa zúčastnili nielen obyvatelia Hladovky ale aj bližšieho, či širšieho okolia ako napr. zo Suchej Hory, Vitanovej, Čimhovej, Liesku či obyvatelia družobnej gminy Raciechowice z Poľska. Tak ako vždy, aj teraz sa do spevov počas svätej omše zapojila goralská muzika, detský folklórny súbor, detský spevokol i chrámový zbor. Aby však nebolo ľúto ani tým, ktorí sa nemohli zúčastniť slávnostnej sv. omše a boli na rannej svätej omši, tak na tejto svätej omši zase zaspieval mládežnícky spevokol.

Po svätej omši nasledovalo malé stretnutie pri goralskej muzike v priestoroch pred obecným úradom (kostolom, farou a materskou školou) kde už bolo pripravené pódium pre poobedňajší kultúrny program.

Poobedňajší program však skomplikovala búrka a dážď a tak sa usporiadateľ - obecný úrad na čele s pani starostkou rozhodol presunúť kultúrny program na 17:00 hod. do telocvične základnej školy. Aj napriek tomu, že počasie nebolo práve najlepšie, zišlo sa v telocvični pomerne veľa divákov. V kultúrnom programe sa predstavil Detský folklórny súbor Goral z Hladovky, rodina Harmatovcov, Folklórny súbor Skorušina z Liesku, hladovská goralská muzika, heligonkári Stano Buš a Dano Kubica, hostia z Poľska z gminy Raciechowice a krátke čakanie na program krátila dievčenská country skupina Daily z Hladovky.

Veľkú pozornosť divákov pútala a iste aj na samotný kultúrny program priviedla zvedavosť, pretože sa v rámci tohoto kultúrneho programu uvádzala do života aj Monografia obce Hladovka, ktorej autorom je náš vdp. farár PaedDr. Jozef Golvoň. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj vdp. dekan Michal Tondra, vdp. Dušan Škrabek, zástupcovia obce a obecného úradu a Prof. Ján Štepita, ktorý sa podieľal na zostavení monografie. Po krátkom úvode - krátkej básni a krátkom úryvku zo samotnej monografie sa k prítomným prihovoril autor, pani starostka a vdp. Dušan Škrabek, ktorý uviedol túto publikáciu "do života". Iste bude nielen ozdobou knižnice v každom hladovskom dome aj bohatou studnicou cenných informácií o dejinách našej obce.

Aj keď v troška stiesnených a improvizovaných priestoroch, ale predsa si mohli všetci prezrieť aj niekoľko zaujímavých prezentáciií ľudových remesiel - výšivky goralských krojov, výrobky z dreva, zvonce, vyšívané, hačkované a paličkované obrúsky, obrázky a pod. a ochutnať tradičné pokrmy, ktoré pre nich pripravili miestne gazdinky.

Kultúrny program i pobyt našich hostí z Raciechowic bol pripravený v rámci projektu Krakowiaci a gorali. Počas stretnutia sme si takto vzájomne predstavili zvyky, piesne, tance, ľudové remeslá, výrobu tradičných jedál (pečenie tradičného "moskaľa", výroby korbáčikov, pareničiek, či iných výrobkov z mlieka) obyvateľov z oblasti Krakova, goralov a obcí, ktoré participujú na projekte.

Projekt  je  spolufinancovaný  Európskou  úniou  z   Európskeho  fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2023): 1 069

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

  Mobilná aplikácia Moja obec  

iCagenda - Calendar

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Copyright © 2023 Obec Hladovka Rights Reserved.