Po nočnom rokovaní vlády a ústredného krízového štábu dnes premiér Igor Matovič predstavil sériu opatrení, ktorými chce štát bojovať proti šíreniu koronavírusu. Viacero z nich sa týka dôchodcov, ktorí sú dnes najohrozenejšou skupinou ľudí.
Penzisti by napríklad mali nakupovať len v čase od 9:00 do 12:00 hod., nemali by vychádzať z domu ani cestovať vlakmi.
Rúška budú povinní nosiť všetci, ktorí vyjdú z domu a pri vstupoch do nemocníc či obchodov sa ľuďom bude merať teplota čela.
„Epidemiologické opatrenia musia byť efektívne, nemôžeme úplne všetko zakázať, život musí ísť ďalej,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Tieto opatrenia sú podľa neho adekvátne, ale ak si to bude situácia vyžadovať, bude sa zvažovať aj zákaz vychádzania. V takomto prípade by vláda musela vyhlásiť núdzový stav pre celú republiku.
Prinášame prehľad všetkých opatrení, o ktorých dnes informoval Matovič.
1. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) nariaďuje poskytovateľom sociálnych služieb, aby dôsledne dodržiavali hygienicko-epidemiologický režim. Návštevy v domovoch dôchodcov sú zakázané. „Vzhľadom na to, že v tých zariadeniach sú ľudia najviac ohrození touto chorobou, musíme dodržiavať maximálnu hygienu,“ vysvetlil predseda vlády.
2. V zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť, ide najmä o domovy dôchodcov, bude vyhlásený núdzový stav.
3. ÚVZ vydá opatrenie, ktorým zavrie činnosť denných stacionárov. Klienti, ktorí ich navštevovali, by mali byť z bezpečnostných dôvodov doma. Zamestnanci stacionárov by však klientom mohli ísť nakúpiť alebo vybaviť veci na poštu. „Budú naďalej poskytovať službu, ale v obrátenom garde,“ hovoril Matovič.
4. Vláda chce v skrátenom legislatívnom konaní prijať zákon, aby v čase krízy mohli štátne inštitúcie využívať lokalizačné dáta užívateľov mobilov. Dáta by mali byť sprístupnené za účelom verejného zdravia a iba v čase núdzového stavu. Matovič hovorí, že nejdú sledovať, kto komu telefonuje, ale to, kde sa nakazený človek predtým pohyboval. Takto chcú identifikovať ľudí, ktorí mohli prísť do kontaktu nakazenými.
5. Ministerstvo zdravotníctva by malo vyčleniť jednu nemocnicu na východe, jednu v strede krajiny a jednu v Bratislave špeciálne pre liečbu ľudí infikovaných koronavírusom.
6. Predajne potravín, mäsa, pečiva, ovocia, zeleniny, drogérie, predajne novín a krmiva pre zvieratá a iné obchody budú v nedeľu zatvorené. „Tieto prevádzky sa uzatvoria vždy v nedeľu, aby sa vytvoril priestor pre sanitárny deň a tiež pre oddych ich zamestnancov,“ dodal premiér.
7. Dôchodcovia nad 65 rokov budú môcť nakupovať len v čase pre nich špeciálne určenom, konkrétne od 9:00 do 12:00 hod. „Sú to špeciálne otváracie hodiny pre najviac ohrozených ľudí,“ povedal predseda vlády.
8. Ministerstvo dopravy ruší bezplatnú dopravu vlakmi pre študentov, a to do termínu uzavretia škôl. „Je to v rozpore s tým, čo som sľúbil pred voľbami a vôbec sa za to nehanbím. (…) Študenti majú byť doma a nemajú čo cestovať vlakmi po Slovensku a ohrozovať zdravie ľudí,“ vysvetlil Matovič. Študentom vláda nezakazuje, aby vlakmi cestovali, budú si však musieť za to zaplatiť.
9. Vláda, krízový štáb aj ÚVZ dôrazne vyzývajú dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou, alebo ju využívali len v absolútne nevyhnutných prípadoch. „Veľa dôchodcov totiž naďalej využíva bezplatnú železničnú dopravu, evidentne nie z nevyhnutných dôvodov,“ uviedol premiér. Minulý víkend boli napríklad plné vlaky penzistov do Tatier. „Pravdepodobnosť, že zomrie dôchodca a mladý človek je 1:100. Dôchodcovia, máte 100-krát vyššiu pravdepodobnosť, že vás tá choroba skolí,“ apeluje Matovič. Ak ani táto výzva nezaberie, vláda aj penzistom zruší vlaky zdarma.
10. Štát vyzýva dôchodcov nad 65 rokov, aby vychádzali z domu len, ak si potrebujú nakúpiť, a to v čase od 9:00 do 12:00, alebo ak potrebujú ísť za lekárom či vyvenčiť psa. „Ideálne by bolo, ak by sa dokázali čomukoľvek z tohto vyhnúť.“
11. Vláda vyzýva mestá, aby zriadili dostatočný počet telefonických liniek, na ktoré sa budú môcť obrátiť dôchodcovia, ak si budú chcieť objednať potraviny.
12. Ministerstvo zahraničia má preskúmať opatrenia v boji proti koronavírusu, ktoré prijalo 20 vybraných krajín. Inak povedané, má zhromaždiť príklady dobrej aj zlej praxe. „Aby sme zbytočne nevymýšľali koleso,“ hovorí premiér.
13. Štát chce na komunikáciu čo najviac využívať verejnoprávu RTVS, kde chce spustiť kampaň s cieľom informovať o prijatých opatreniach. O priestor požiada aj súkromné médiá
14. Ministerstvo spravodlivosti chce, aby notári a advokáti mohli ľuďom naďalej poskytovať svoje služby. „Keď si niekto chce podpísať závet, aby sme mu nepovedali, že keď skončí korona,“ ozrejmil premiér.
15. Do 30. apríla nebude môcť dôjsť k výkonu dražobného práva alebo k exekúcii majetku. „Sme v období, keď všetky tieto veci musíme posunúť ďalej, nemôžeme teraz stresovať ľudí.“
16. Pred nemocnicami budú policajti a vojaci. Podľa Matoviča už aj dnes v niektorých nemocniciach dochádza k výtržnostiam a nedodržiavaniu hygienckych štandardov, a to najmä zo strany neprispôsobivých občanov.
17. Vláda by mala ešte dnes nakúpiť 200-tisíc testov na koronavírus, na ktoré má ponuku. „Ak sa nám nákup podarí, budeme môcť v pokoji spávať a bude to dramatický posun voči tým 3000 testom, ktoré sme našli.“
18. Pred nemocnicami, ktoré robia odbery, sa zriadia odberné miesta, kde si budú môcť ľudia nechať spraviť odber priamo z auta bez toho, aby museli vystúpiť. Výhodou tohto opatrenia je, že ak má niekto koronavírus, nekontaminuje priestory v nemocnici.
19. Rezort zdravotníctva má identifikovať lieky a osobné ochranné prostriedky potrebné na zabezpečenie riadneho chodu nemocníc. Zároveň vláda zakáže vývoz týchto liekov do zahraničia. „Aby sme sa nedostali do situácie, že naše vlastné lieky budeme zhánať niekde v zahraničí.“
20. Rezort obrany má za úlohu vybrať tých vojakov, ktorí sa môžu predbežne zaškoliť za sanitárov. „Ak ich nebudeme potrebovať, nevadí, ak áno, zídu sa,“ povedal Matovič.
21. Nosenie rúšok bude povinné všade mimo svojho bydliska. „Nielen na ulici, ale aj v obchode, v práci, vo fabrike, na úrade, všade.“
22. V akomkoľvek rade, ktorý sa vytvorí kdekoľvek, budú musieť ľudia stáť minimálne dva metre od seba. Platí v obchodoch pri pokladniach, na úradoch, vonku aj vnútri.
23. Od 30. marca sa bude pri vstupe vo všetkých nemocniciach, fabrikách, obchodov a miest, kde sa ľudia hromadne stretávajú, merať teplota čela.
24. Vláda požiada RTVS, aby zabezpečila každodenné vysielanie omše o 18:00 na druhom kanáli. RTVS tiež bude vysielať vyučovacie sloty najmä pre deti základných škôl. „Sú to verejnoprávne médiá, verejnoprávny záujem je, aby naše deti počas krízy nehlúpli,“ hovorí premiér.
25. Vláda chce požiadať všetkých mobilných operátorov, aby štátu umožnili zasielanie bezplatných cielených správ napríklad dôchodcov. Cieľom je informovať čo najviac ľudí o opatreniach, ktoré majú dodržiavať.
26. Vláda by mala rokovať s českou vládou o udelenie výnimky na dovoz dvoch liekov, ktoré Česi zakázali vyvážať.
27. ÚVZ už dávnejšie zakázal všetkým fyzickým aj právnickým osobám organizovať hromadné podujatie športovej či kultúrnej povahy. Opatrenie platilo do včera, od dnes platí až do odvolania.
28. Ministerstvo zdravotníctva zabezpečí, aby si ľudia, ktorí si pre svoju prácu musia vykonávať preventívne zdravotné prehliadky, nemuseli tieto prehliadky vykonávať teraz. „Aby sme netlačili zdravých ľudí zbytočne do nemocníc, prehliadky odsunieme, aby mohli pracovať aj bez nich.“
29. Počas krízy nebudú pre ľudí platiť lehoty, ktoré im určujú úrady a štát. „Nie je vhodné, aby sme ľudí tlačili, aby si plnili nejaké zákonné termíny, keď chceme, aby boli doma a aby sa nestretávali na úradoch,“ vysvetlil Matovič.
30. Ministerstvo zdravotníctva dostalo za úlohu vyrokovať so zdravotnými poisťovňami minimálnu garantovanú výšku príjmu ambulancií a lekárov vo výške minimálne 75 percent mesačného priemeru počítaného za minulý rok. „Dnes ambulancie musia fungovať, no nemajú pacientov a môže sa stať, že nebudú mať na mzdy a možno by sme ich museli o mesiac zatvoriť,“ doplnil predseda vlády.
Správu budeme aktualizovať.
Copyright © 2024 Obec Hladovka Rights Reserved.