foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Novinky z farnosti

O tom čo sa udialo v posledných dňoch v našej farnosti sa dozviete zo stránok farnosti.

Zo školských lavíc

Aj život žiakov našej základnej a materskej škole je veľmi pestrý. Zúčastňujú sa rôznych aktivít, súťaží, z ktorých si priniesli slušné množstvo ocenení, pripravujú rôzne programy a vystúpenia.... a o tom všetkom sa dozviete z našich školských stránok.

Kto je prítomný?

Práve tu je 274 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Na medzinárodnej konferencii „Slovensko – krajina neznámych vlastníkov“, ktorá sa konala v dňoch 11. - 12. 10. 2018, t.j. vo štvrtok a piatok v Kongresovom centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, zaznelo zopár informácií a podstatných skutočnostiach týkajúcich sa tejto temy, preto by som sa chcel, ako starosta, obce podeliť s Vami, občanmi našej obce s informáciami z tejto konferencie.

Najskôr uvádzam niekoľko odkazov na média, ktoré svedčia o tom, že táto problematika zarezonovala aj v našich médiách. Odkazy sú na Správy RTVS zo dňa 11. 10. 2018 o 19.00 hod. a Rádiožurnál v rozhlase vysielaný na Slovensku o 18:00hod.

Pripájam aj odkazy na informácie uverejnené na webe TASR, SME.sk a na stránke MPRV SR.

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12957/169114#1022
http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1124/1007493
http://www.teraz.sk/ekonomika/agrorezort-pripravuje-novu-dlhodobu-ko/354002-clanok.html
https://ekonomika.sme.sk/c/20935506/matecna-pripravuje-koncepciu-pozemkovych-uprav.html
http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&id=13464

A tu je zopár mojich postrehov z Konferencie:

Vo štvrtok po skončení doobedňajšieho programu na Konferencii o pozemkových úpravách Slovensko - krajina neznámych vlastníkov, som sa zúčastnil (ako predseda KPÚ SR) tlačovej besedy spolu s p. ministerkou pôdohospodárstva p. Matečnou o 12.30. za účasti viacerých médií.
RTVS natáčala s nami aj osobitné rozhovory, ktoré potom spracovala do hlavných spravodajských relácií v televízii STV1 a rozhlasu Slovensko1.
Samozrejme ďaleko viac toho odznelo na samotnej Konferencii.

Chcem poukázať na viacero skutočností:

- o podpore pozemkovým úpravám zo strany MPRV SR, p. Gabriely Matečnej, ministerky pôdohospodárstva, svedčia jej navrhnuté kroky do budúcnosti:
* V prvom rade ukončenie rozbehnutého verejného obstarávania na 168 PPÚ, ministerstvo čaká na ukončenie kontroly zo strany ÚVO, po jej skončení je pripravené podpísať zmluvy a začať práce na PPÚ. Odhad do konca októbra resp. v priebehu novembra 2018.
* Pravidelné financovanie PPÚ zo štátneho rozpočtu v počte cca 140 projektov v sume cca 28 mil. eur každý rok, s postupným nábehom od roku 2019
* Prijatie novej, resp. aktualizácia starej Koncepcie usporiadania pozemkového vlastníctva tak, aby vykonávanie a financovanie PPÚ bolo záväzné pre každú ďalšiu vládu SR
* Vypracovanie harmonogramu katastrálnych území, z ktorého bude zrejmé poradie vykonávanie PPÚ v jednotlivých k.ú. z časového aj finančného hľadiska, teda aby bolo jasné kedy sa budú PPÚ v tom ktorom k.ú. vykonávať
* Zapojenie do pozemkových úprav aj iných rezortov, ktoré budú stanovovať svoje priority, kde chcú aby boli PPÚ vypracované (rezorty dopravy, životného prostredia, hospodárstva a ich podriadené organizácie – NDS, SSC, ŽSR), s možným spolufinancovaním
* Snaha o zmenu organizácie štátnej správy na úseku pozemkových úprav, návrat ku špecializovanej štátnej správe, teda pozemkovým úradom priamo podriadeným ministerstvu pôdohospodárstva
* Aktualizácia právnych a technických predpisov týkajúcich sa pozemkových úprav (novela zákona 330/1991 o pozemkových úpravách, neskôr nový zákon, novelizácia metodických návodov)

- podpora pozemkovým úpravám zo strany predsedu SPPK., p. Emila Machu, organizácie zastupujúcej veľké poľnohospodárske podnikateľské subjekty, ktorý vystúpil na Konferencii v úvodnom bloku. (v minulosti bola táto organizácia proti vykonávaniu a zadávaniu pozemkových úprav)
- podpora pozemkovým úpravám zo strany SPF. Konferencie sa zúčastnila generálna riaditeľka p. Adriana Šklíbová
- podpora pozemkovým úpravám zo strany ZMOSu. P. Ľubomír Lorincz, podpredseda ZMOSu, vyhlásil, že sa nebránia ani možnému spolufinancovaniu PPÚ
- odzneli veľmi pozitívne skúsenosti s vykonávaním a výsledkami PPÚ zo strany poľnohospodárov, starostov, správnych orgánov, ÚGKK SR (VÚGKK) a ďalších prezentujúcich.

- odzneli veľmi poučné informácie o vykonávaní PPÚ v Českej republike.

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 1. 2022): 1 066

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty

iCagenda - Calendar

pon uto str štv pia sob ned
16
17
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31


Copyright © 2022 Obec Hladovka Rights Reserved.