foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+421 43 539 77 02
ocuhladovka@orava.sk
Obec Hladovka

Fotogaléria

Novinky z farnosti

O tom čo sa udialo v posledných dňoch v našej farnosti sa dozviete zo stránok farnosti.

Zo školských lavíc

Aj život žiakov našej základnej a materskej škole je veľmi pestrý. Zúčastňujú sa rôznych aktivít, súťaží, z ktorých si priniesli slušné množstvo ocenení, pripravujú rôzne programy a vystúpenia.... a o tom všetkom sa dozviete z našich školských stránok.

Kto je prítomný?

Práve tu je 32 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Jeden duch na oboch stranách hranice

Obec Hladovka zreštaurovala Kamenný stĺp so sochou sv. Floriána, ktorý predstavuje významné kultúrne dedičstvo obce Hladovka v rámci projektu „Jeden duch po oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry“, č. INT/ET/TAT/1/I/B/0046.
Kamenná kaplnka stĺpového typu so sochou sv. Floriána pochádza približne z roku 1760 alebo začiatku 19. storočia a nachádza sa v centre Hladovky, na mieste kde v minulosti stál drevený kostol. Socha bola postavená ako svedectvo hlbokej viery, za účelom ochrany majetku a obyvateľov pred požiarmi, ktoré Hladovku sužovali v predchádzajúcich rokoch a taktiež pred povodňami. Socha je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce Hladovka, na ktorom sa v poslednej dobe podpísala degradácia kamennej hmoty a z tohto dôvodu ju bolo nevyhnutné zreštaurovať. Cieľom reštaurátorských prác bolo prinavrátenie estetických hodnôt tejto historickej pamiatke a zároveň celkovo pamiatku technicky zreštaurovať a zachovať ju pre ďalšie generácie. Reštaurátorské práce prebiehali v období od mája 2017 do júla 2017.

„Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.“

Obec Hladovka zreštaurovala Kamenný kríž pri hlavnej ceste s postavou Ježiša Krista a vyobrazením Sedembolestnej Panny Márie a Murovanú kaplnku domčekového typu s drevenou sochou sv. Jána Nepomuckého, ktoré predstavujú významné kultúrne dedičstvo obce Hladovka v rámci projektu „Jeden duch po oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry“, č. INT/ET/TAT/1/I/B/0046.
Kamenný kríž stojí pri hlavnej ceste do obce Vitanová v obci Hladovka. Bol postavený v roku 1885, o čom svedčí vyrytý dátum na tabuľke s nápisom. Kaplnka bola v posledných rokoch zrekonštruovaná, avšak posledné rekonštrukcie mali veľmi negatívny vplyv na jej estetiku. Do dnešného dňa sa nepodarilo dopátrať k archívnym materiálom hovoriacim o dátume vzniku alebo o pôvodnom vzhľade kaplnky a v nej stojacej sochy. Kamenný kríž a murovaná kaplnka sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce Hladovka, ktorých zachovaný stav je veľmi zlý a znehodnotený, a preto si vyžadovali zreštaurovanie.
Cieľom reštaurátorských prác bolo prinavrátenie estetických hodnôt týmto historickým pamiatkam spolu s príslušenstvom a zároveň celkovo pamiatky technicky zreštaurovať a zachovať ich pre ďalšie generácie.
Reštaurátorské práce na obidvoch kultúrnych pamiatkach prebiehali v období od mája 2017 do júna 2017.

„Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.“

Jeden duch na oboch stranách hranice – spoločne zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou (85%) z prostriedkov Európskeho regionálneho rozvoja  a z prostriedkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Euroregiónu „Tatry“, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020

Čítať ďalej: Slávnostná inaugurácia cezhraničného projektu

V rámci mikroprojektu pod názvom Jeden duch na oboch stranách hranice - spoločné zachráňme dedičstvo kresťanskej kultúry" s názvom úlohy S koledou  od kaplnky po kaplnku sa v rámci cezhraničnej spolupráce na slávnostnom otvorení stretli v sobotu 28. januára obyvatelia a zástupcovia obci Raciechowice, Hladovka, Vitanová a Čimhová. Viac podrobnosti o stretnutí i projekte nájdete v prílohe.

Obec Hladovka


Počet obyvateľov

(k 1. 5. 2017): 1 039

Starosta: PhDr. Marián Brnušák

Obec Hladovka
Hladovka 45
027 13 Hladovka

DIČ: 2020571641
IČO: 00314480

Úradné hodiny:
Po-Pi od 7:30 do 15:30 hod.
(Obed. pres. 12:00 - 12:30 hod.)

Tel.: + 421 43 539 77 02
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie kontakty


Copyright © 2018 Obec Hladovka Rights Reserved.